Wakacje to czas, kiedy wiele osób decyduje się na podróż. Jednym z najczęściej wybieranych środków transportu, nawet na długie trasy, wciąż pozostaje samochód. Dr Bartosz Fiałek apeluje do wszystkich kierowców, którzy na urlop planują dostać się autem. O tym nie powinni zapomnieć.
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed zagrożeniem, które stawia przed ludzkością niebezpieczna bakteria oporna na antybiotyki. Klebsiella pneumoniae, określana mianem patogenu "wysokiego ryzyka" może wywołać kolejną pandemię.Na liście chorób, jakie powoduje ta bakteria, jest, m.in., zapalenie płuc, zapalenie układu pokarmowego, moczowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Chińska marka Shein produkuje tanie ubrania, które cieszą się u nas sporą popularnością. Wybierane są głównie przez młodzież, ponieważ znajdują się w zasięgu kieszonkowego nastolatków. Jak się jednak okazuje, noszenie tej odzieży można przypłacić zdrowiem.Większość produktów nie przeszła testów badania Öko-Test. Okazało się, że były skażone szkodliwymi substancjami. Niektóre z nich mogą wpływać m.in. na płodność.
Dawniej, na wsi, niemal obowiązkowo rosły w niemal każdym gospodarstwie. Te jabłka, niezbyt twarde, soczyste, słodko-kwaśne i kruche, zbierało się prosto z ziemi i zajadało. Rozgrzane słońcem smakowały najlepiej.Dziś papierówki to prawdziwy rarytas. Trzeba mieć sporo szczęścia, by trafić na nie na bazarku, może tylko u jakiegoś lokalnego sadownika. Ale warto poszukać, bo trudno o smaczniejsze i zdrowsze jabłka.
Dietetycy podkreślają, że czekolada, zwłaszcza ciemna, jest nie tylko pyszna, ale i zdrowa. Zawiera antyoksydanty, działa przeciwzapalnie, obniża ciśnienie krwi, pozytywnie wpływa na pamięć i funkcje poznawcze. W znaczący sposób poprawia także nastrój.Jednakże nowe badanie amerykańskich naukowców nie spodoba się miłośnikom czekolady. Okazało się, że prawie połowa badanych wyrobów była zanieczyszczona ołowiem, a jedna trzecia przekraczała dopuszczalne normy kadmu.
Technologia i tempo życia zmieniają się w zastraszającym tempie. Chcemy coraz więcej mieć i móc, dlatego staramy się sprostać temu, co się wokół nas dzieje. Wyspecjalizowaliśmy się już tak, że potrafimy wykonywać wiele czynności w tym samym czasie.Multitasking, czyli wielozadaniowość, to cecha bardzo pożądana przez pracodawców. Wydaje się, że pracownik, który "ogarnia" jednocześnie tyle kwestii, jest bardziej wydajny i produktywny. Na dłuższą metę to się jednak nie sprawdza. Przeciążony mózg zaczyna się rozkojarzać, stajemy się niedokładni, pamięć zawodzi. Multitasking to pułapka. Biologicznie nie jesteśmy do niego stworzeni.
Gdy mamy chęć na zdrową przekąskę, często sięgamy po jogurt. Najlepiej naturalny, bo nie zawiera cukru, za to stanowi dobre źródło białka. Jogurty naturalne to także wapń i probiotyki, tak ważne dla naszego układu pokarmowego.Osoby, które dbają o formę, przeważnie sięgają po skyr, uchodzący za najzdrowszy z jogurtów, który dostarcza jednocześnie najwięcej wartościowych składników odżywczych. Ale ostatnio doczekał się silnego konkurenta. To serek kvarg.
W ofercie sieci aptek DOZ pojawił się produkt co najmniej kontrowersyjny – piwo. Co prawda bezalkoholowe, ale jednak piwo. Czy to moralne? – zastanawiają się klienci. Ten napój nie kojarzy się przecież ze zdrowiem, a właśnie ono powinno być dla apteki najwyższą wartością.Jak się okazuje, DOZ ma wyjaśnienie tej sytuacji. To odpowiedź na potrzeby klienta, a także... sytuacja ekonomiczna aptek.
Ile kawy dziś wypiłeś? Jedną, dwie filiżanki? Jeśli masz ochotę na więcej, to bez obaw. Eksperci ustalili, ile tego aromatycznego napoju możemy spożywać każdego dnia i to bez negatywnych konsekwencji.Warto podkreślić, że kawa to nie tylko używka, którą pijemy, by się "obudzić", nabrać energii, zmobilizować do działania. Zawiera w sobie wiele wartościowych składników odżywczych, a jej picie może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia.
Kąpiel w morzu, zwłaszcza egzotycznym, czasem kończy się bliskim spotkaniem z meduzą, co z kolei wiąże się z poparzeniem. To nic przyjemnego. Pojawia się ból i stres, bo nie wiemy, czy takie poparzenie jest niebezpieczne, a jeśli tak – to jak bardzo.A co robić w takiej sytuacji? Jeśli wyjeżdżasz na wakacje np. nad Morze Śródziemne, warto być na to przygotowanym. Lekarz wyjaśnia, jakie powinny być nasze pierwsze kroki po oparzeniu przez meduzę. I chociaż w filmie “Paperboy” Nicole Kidman pokazywała, jak ratować osobę poparzoną przez meduzę - w żadnym razie nie wolno tak postępować. Mowa o oddawaniu moczu na poparzenia - w jednej ze scen filmu Nicole Kidman oddawała mocz na oparzenia Zaca Efrona!
To jedno z naszych ulubionych dań o poranku. Jedzą je dorośli i dzieci, a specjaliści od żywienia podkreślają, że to bardzo zdrowy wybór. Dostarcza nam ważnych witamin i minerałów i daje energii na wiele godzin.Bywa jednak, że owsianka, bo o niej mowa, staje się obciążeniem dla naszego organizmu. A wszystko za sprawą nieodpowiedniego przygotowania i podania. Dowiedz się, jak serwować owsiankę, by służyła zdrowiu.
Jest pyszna i wielu z nas ceni sobie jej smak, jednak warto wiedzieć, że spożywanie tej ryby wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Np. we Włoszech i Japonii z tego względu wprowadzono zakaz jej sprzedaży.W Polsce znana jest pod nazwą ryba maślana i wciąż można ją spotkać w sklepach, serwowana jest również w restauracjach. Jednak zawiera woski, które mogą doprowadzić do poważnego zatrucia.
Nie chcemy mieć żadnych niedoborów, dlatego tak chętnie sięgamy po przeróżne suplementy diety. W dodatku obiecują one, że raz-dwa rozprawią się z naszymi dolegliwościami. Bywa, że łykamy kilka naraz. A to prosta droga do przedawkowania niektórych ich składników.Tak może się stać choćby w przypadku preparatów zawierających magnez. Z badań wynika, że mnóstwo Polaków stosuje ten pierwiastek. Jesteśmy świadomi, że jego niedobór jest niebezpieczny, bo prowadzi, m.in. do zaburzeń metabolicznych, sercowo-naczyniowych i nerwowo-mięśniowych. Jednak nadmiar też jest szkodliwy.
Z początkiem 2025 roku wejdzie w życie zakaz stosowania plomb amalgamatowych w większości krajów Unii Europejskiej. Rtęć zawarta w tych wypełnieniach dentystycznych jest jednym z największych zagrożeń dla środowiska, pacjentów oraz lekarzy pracujących z takim materiałem.To ważna informacja, bo choć w Polsce już od dwóch lat nie robi się "ciemnych plomb", to przecież czasem możemy mieć potrzebę odwiedzić stomatologa podczas wakacji za granicą.
Opłacanie składki zdrowotnej jest gwarancją dostępu do usług medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu możemy korzystać z konsultacji lekarskich bez dodatkowych opłat, jesteśmy także uprawnieni do przebywania w szpitalach.To ubezpieczenie gwarantuje nam np. umowa o pracę lub umowa zlecenie. Problem pojawia się, kiedy dostajemy wypowiedzenie z pracy. Jak długo możemy wtedy korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego?
Sezon na bób trwa, warto więc po niego sięgać. Jest pyszny, ale przede wszystkim zdrowy. Bób to bogactwo minerałów, np. żelaza, cynku i magnezu, a także witamin, zwłaszcza z grupy B. Działa przeciwanemicznie, a także pełni znaczącą rolę w prewencji chorób neurodegeneracyjnych.Choć stragany w warzywniakach zachęcają do kupna bobu, jest pewna grupa osób, które powinny unikać tej pokusy, i to wcale nie taka mała. Sprawdź, czy do niej należysz.
Wokół posiadania w domu kota, w którym mieszka kobieta w ciąży narodziło się wiele mitów. Zapoznając się z niektórymi z nich, nietrudno wykreować w głowie najbardziej pesymistyczne scenariusze i przysporzyć sobie wiele stresu i obaw. Jak naprawdę wygląda sytuacja z toksoplazmą i czy mruczki rzeczywiście są najbardziej prawdopodobnym źródłem, z którego można się nią zarazić?
Na listę inwazyjnych gatunków obcych w Polsce trafiła nowa roślina, którą duża część ogrodników może mieć w swoich uprawach. Pistia rozetkowa, znana szerzej jako sałata wodna już niedługo będzie uznawana za gatunek, który jest szkodliwy. W niektórych przypadkach można otrzymać wysoką karę. Czy to oznacza, że trzeba się jej natychmiast całkowicie pozbyć?
Anemia to inaczej niedokrwistość. Może mieć różne przyczyny, a jedną – i najczęstszą – z nich jest niedobór żelaza. Bywa, że choć przyjmujemy zalecone leki, a nawet staramy się dostarczać sobie żelaza z dietą, anemia wciąż nawraca. Dlaczego tak się dzieje?Przyczyn nawracającej anemii może być wiele. To mogą być choroby przewlekłe, wady genetyczne, czy bardzo obfite miesiączki. Ale powód czasem bywa prozaiczny. Wyjaśnia go lekarz.
W Hiszpanii zmarł mężczyzna, który w wyniku ukąszenia przez kleszcza zachorował na gorączkę krymsko-kongijską. 74-letni pacjent cierpiał na niewydolność wielonarządową. Jak powiedział dyrektor szpitala w Madrycie, to pierwszy taki przypadek w kraju od 4 lat.Gorączkę krymsko-kongijska roznoszą afrykańskie kleszcze wędrowne. Niestety jakiś czas temu obserwuje się je także w Polsce.
Kupisz go już od 5 zł. Kultowy krem oliwkowy, bo o nim mowa, to kosmetyk, który doskonały jest zarówno dla cery suchej, jak i normalnej. Odpowiedni jest dla dzieci od 1 miesiąca życia, jak i oczywiście dla dorosłych. To tłusty krem na bazie oleju z oliwek do pielęgnacji skóry suchej i normalnej. Intensywnie odżywia, wygładza i regeneruje naskórek. Jakie jeszcze jest jego działanie?
To naturalny odruch wielu osób przed przygotowaniem posiłku, w którego składzie ma się znaleźć mięso. Wyjmujemy je z paczki lub folii i wkładamy pod strumień wody. Zdaniem specjalistów, nie jest to najlepszy pomysł.Podczas mycia, bakterie, które znajdują się na mięsie, rozbryzgiwane są dookoła. Osiadają na całym zlewie i jeszcze daleko wokół niego. Nie brzmi to dobrze, prawda? Czy to oznacza, że lepiej nie myć mięsa?
Gdy tylko wychodzi na scenę, wśród publiczności da się usłyszeć szmer: "Jak ona cudnie wygląda!", "Ależ się trzyma!", "Co za figura!". I nie są to tylko puste komplementy. Majce Jeżowskiej niejedna kobieta szczerze zazdrości młodego wyglądu i zgrabnej sylwetki.A jak ona "to" robi? Okazuje się, że od lat stosuje kilka zasad odnośnie stylu życia i odżywiania. Warto ją naśladować, tym bardziej że wcale nie chodzi o morderczy reżim.
Każdy z nas słyszał to wielokrotnie: "Nie siadaj na zimnym, bo możesz dostać wilka". Ale... o co tu chodzi? Jakiego wilka? Czy "wilk" to inna nazwa jakiejś tajemniczej choroby? Na wszelki wypadek nie siadamy na betonie, ani innych zimnych powierzchniach, choć nie do końca jesteśmy przekonani, czy to właściwie ma sens.Okazuje się, że pod określeniem "złapać wilka" kryć się może kilka chorób, choć właściwie tylko jedną da się medycznie uzasadnić. Wyjaśnia to lekarz.
Zdrowa dieta to jeden z kluczowych czynników do dobrego zdrowia. Niestety badania pokazują, że wcale nie tak łatwo ją trzymać, a niektórzy nie zdają sobie nawet sprawy z tego, ile produktów zawiera w sobie składniki, które lepiej ograniczać. Dokładnie tak jest w przypadku cukru. Konsekwencje spożywania go w nadmiarze mogą być opłakane.
Zwolnienie lekarskie to czas potrzebny na leczenie i rekonwalescencję. Wiele osób sądzi, że powinno spędzić go w domu, najlepiej w łóżku. Podczas L4 można jednak, jeśli lekarz na to pozwoli, zmienić miejsce pobytu. Tu istotny jest jeden warunek.Choroba może nam przytrafić się wszędzie, także wtedy, gdy przebywamy poza stałym miejscem zamieszkania. I to jest w porządku, ale należy poinformować o tym fakcie pracodawcę oraz ZUS.
Jest wiele powodów, dla których możemy chrapać podczas snu. Suche powietrze, czy zapchany nos to jedne z pierwszych, które się nasuwają, ale istnieją także o wiele mniej oczywiste przyczyny chrapania.Okazuje się, że z chrapaniem mogą być powiązane problemy endokrynologiczne. Warto wziąć to pod uwagę podczas diagnostyki.
Wielu ludzi zastanawia się, jaki jest przepis na długowieczność. Lekarze różnych profesji głowią się, jak żyć, co jeść, jaką aktywność fizyczną wykonywać i czego unikać podczas codziennych obowiązków. Dietetyk znany na całym świecie - Mark Hyman, uważa, że wie, co należy wyeliminować z diety, aby cieszyć się długim i zdrowym życiem.